Taras wykończony płytkami będzie wyglądał elegancko i schludnie. Jednak, aby tak się stało, płytki powinny mieć określone właściwości. Układane na zewnątrz muszą wytrzymać niską temperaturę i gwałtowne jej zmiany. Muszą być mrozoodporne oraz mieć IV lub V (najwyższą) klasę ścieralności. Bardzo ważne jest też, by powierzchnia płytek miała wykończenie antypośllizgowe klasy R10, R11, R12. Pamiętajmy jednak, że im klasa jest wyższa, tym większa chropowatość powierzchni, a to wiąże się z utrudnieniami w bieżącym utrzymaniu czystości. Na tarasie wystarczą płytki klasy R10.

Wybierając płytki na taras warto też zadbać, by ich rozmiary pozwoliły dopasować układany wzór do istniejących w płycie betonowej szczelin dylatacyjnych – szczeliny w posadzce tarasu powinny wypadać w tym samych miejscach.

Warunki te spełniają płytki kamienne, gresowe, klinkierowe i terakota.

📌Gres – płytki wykonane ze zmielonego kwarcu, skaleni albo z kaolinu. Mają budowę jednorodną, co powoduje, że nawet uszkodzone powierzchnie nie zmieniają barwy. Oferowany w różnych kolorach, może mieć fakturę gładką lub chropowatą. Ich zastosowania pozwala na wykonanie ciekawych wzorów.

📌Klinkier – płytki gliniane wypalane w temperaturze powyżej 1000ºC. To materiał twardy, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i mróz.

📌Kamień – granit, piaskowiec (twardy), sjenit. Są odporne na ścieranie i wpływ czynników atmosferycznych (najmniej piaskowiec, który porasta glonami, a im jest jaśniejszy, tym łatwiej się brudzi).